Zasady powstawania nut zapachowych w poszczególnych perfumach

Brak komentarzy brak ocen

Tworzenie perfum to nie tylko wymieszanie różnych zapachów, ale sztuka, do której potrzeba doskonałego węchu. Wybór perfum wśród tylu kompozycji również nie jest łatwy i wymaga odrobiny wiedzy na temat produkcji mieszanek. W tym artykule w sposób przystępny przedstawiamy podstawowe nuty zapachowe używane w perfumach. Jakie powinny przeważać w Twoich?

Kto powinien skusić się na wybór kwiatowych zapachów? 

Istnieją cztery główne grupy aromatów, które da się umieścić na schemacie, tak zwanym kole zapachów. Pierwszą grupą są nuty kwiatowe, które występują nieomalże we wszystkich perfumach kobiecych. Zwykle trafiają do nuty serca, inaczej zapachów, które stają się w pełni wyczuwalne po piętnastu minutach od zaaplikowania i utrzymują się zwykle od 1,5 do 3 godzin. „Sztandarowe” kwiaty wykorzystywane w perfumach to róże, lilie, konwalie, fiołki, magnolie, ylang-ylang, jaśminy, a także tuberozy. Czynią one aromat bardziej romantycznym, eleganckim i kobiecym.

Kto powinien skusić się na wybór orientalnych zapachów? 

Jest to najbogatsza i najbardziej zróżnicowana grupa, jaka od razu przenosi nas na Bliski Wschód. Kadzidło oraz bursztyn jest kwalifikowany do grupy lekkich, orientalnych zapachów, żywice – typowo orientalnych. Paczula i drzewo sandałowe to aromaty orientalno-drzewne. Są to często dość ciężkie zapachy, trafiają do nuty bazy. Korzenne przyprawy (pieprz, wanilia, kardamon), ambra, piżmo tworzą długo utrzymujące się tło, jakie zapisuje się w pamięci oraz sprawia, że pragniemy wrócić do perfum.

Kto powinien skusić się na wybór świeżych zapachów? 

Pojawiają się w nucie głowy, czyli tej pierwszej, wyczuwalnej od razu. Świeże, lekkie, bardzo przyjemne, składają się na nie między innymi trawy oraz nuty zielone, zapachy morskie oraz wodne. W kole zapachów do orzeźwiających kwalifikowane są także nuty owocowe, dodatkowo te nieco słodkie, takie jak jagody, truskawki, maliny i inne.

Szczególnym typem zapachów orzeźwiających są cytrusy, w wielu przypadkach wyodrębniane jako indywidualna grupa, ponieważ jej przedstawiciele bardzo często pojawiają się w perfumach. Są to olejki z cytryny, limetek, pomarańczy, grapefruitów, pomelo, kwiatów pomarańczy, ale i do tego grona kwalifikowana jest bergamotka. Na pograniczu nut świeżych i drzewnych są zioła, te silnie pachnące, jak lawenda, tymianek i rozmaryn.

Kto powinien skusić się wybór drzewnych zapachów? 

Nieco tajemnicze, lubiane w perfumach dla mężczyzn bądź jako element nut bazy w damskich. Zapachy drzewne to nie tylko samo drewno, choć każdy gatunek pachnie w inny sposób; to również mech, bursztyn, trawa cytrynowa, ale i skóra oraz drzewa orientalne, niezwykle pachnące. Mają one za zadanie wydostać głębię perfum, wkomponować delikatne przejścia między kolejnymi nutami, łagodzić i sprawiać, że cała kompozycja wywołuje wrażenie komfortowej. Istnieją również takie aromaty, które swoją mocą i zdecydowaniem górują nad innymi, na przykład ekstrakty drzewa agarowego.

Czy istnieją perfumy z zapachami spożywczymi? 

Istnieją także inne nuty, które nie zaliczają się do wymienionych wyżej grup. Większość z nich to aromaty, które kojarzą nam się pozytywnie, mianowicie zapachy jedzeniowe. Zwane są gourmand i należą do nich czekolada, kawa, miód oraz karmel. Istnieją także bardziej nietypowe rozwiązania, a w tym przypadku twórców ogranicza tylko wyobraźnia. Nuty te są zwykle tłem, aby nie dominować nad resztą zapachów, a jedynie dodawać mieszance charakteru.

Dodaj komentarz
Lista komentarzy
Wszystkich:0

Brak komentarzy

Inne artykuły z tej kategorii