W jakich sytuacjach koty mruczą?

Brak komentarzy brak ocen

Mruczenie naszego kota wprawia nas w odprężenie i wyciszenie prowadzące do snu. Jest to błogi dźwięk, który wspaniale wpływa na wiele osób. Jednak są panujące mity lub niedopowiedzenia dotyczące tego fenomenalnego zjawiska. Jednym z nich jest przekonanie, że kot mruczy tylko w sytuacji, kiedy czuje się wspaniale i jest szczęśliwy. Mimo że w wielu momentach faktycznie tak jest, to mruczenie kota oznacza również inne jego odczucia!

Czym jest mruczenie?

Interesujący jest fakt, że to nadzwyczajne zachowanie spotykane jest jedynie u kotów domowych. Dzikie koty jak lwy, tygrysy i inne kotowate nie potrafią tego robić, jak nasz domowy kociak. Mruczenie kota osiąga wartości między 25 a 150 Hz. Kociaki potrafią mruczeć w przeróżnych sytuacjach np. w trakcie głaskania, siedzenia na kolanach, w trakcie wdechu oraz wydechu, z otwartym lub zamkniętym pyszczkiem.

W jaki sposób kot mruczy?

Zjawisko mruczenia jest z całą pewnością warte opisania, niemniej jednak jak to się dzieje, że kot mruczy bez napięcia mięśniowego oraz tracenia tchu? Wielu naukowców starało się znaleźć odpowiedź na to pytanie. Istnieje parę teorii: niektórzy naukowcy twierdzą, że za dźwięk mruczenia odpowiedzialne są mięśnie krtani, inni twierdzą, że jest za to odpowiedzialna kość gnykowa.

Czy mruczenie kota to wyłącznie oznaka radości?

Mruczenie działa uspokajająco – nie tylko dla ludzi. Koty potrafią perfekcyjnie uspokoić same siebie. Kocia mama mruczy do młodych, aby zasygnalizować, że jest w pobliżu i je uspokoić. Mimo że w większości przypadków mruczenie u kota oznacza radość oraz zadowolenie, to jednak mogą także to robić w celu obniżenia stresu, zdenerwowania bądź w odpowiedzi na ból. Mruczenie kota może przybierać różne tonacje. Inaczej będzie mruczeć kot, któremu coś dolega, który jest zestresowany, głodny a jeszcze inaczej kot, który jest szczęśliwy.

Najczęstsze powody, dla których koty mruczą:

  • zadowolenie, komfort,
  • zdenerwowanie, stres,
  • uspakajanie,
  • kojenie bólu,
  • komunikacja między człowiekiem,
  • myślenie o jedzeniu,
  • więź pomiędzy kociętami a matką,
  • ulga,
  • powrót do zdrowia.

Wibrujące dźwięki jako lekarstwo:

Mruczenie u kota wprawia całe jego ciało w wibracje. Drgania powodują zaangażowanie mięśni, które wspierają przez to rozwój kości. Ta interesująca teoria o systemie, który sam się leczy u kotów, może potwierdzać, z jakiego powodu nasze pupile tak rzadko chorują z powodu różnych złamań kości. Mruczenie kota działa na podobnej zasadzie co trening wibracyjny stosowany przez lekarzy i fizjoterapeutów u sportowców. By wzmocnić strukturę kości i mięśni, organizm człowieka poddawany jest wibracjom o częstotliwości 15 do 60 herców.

Pozytywne skutki mruczenia, nie tylko dla kota!

Właściwości terapeutyczne naszych pupili są nieocenione. Osoby, które czują się samotne, mają depresję lub poczucie ogromnej pustki w życiu, mają do czynienia w terapii właśnie z kotami. Dlatego warto docenić kota kręcącego się po mieszkaniu! Jest naszym towarzyszem, a także wypełnia naszą pustkę. Do tego jego mruczenie odpręża, relaksuje oraz obniża ciśnienie krwi, a to natomiast powoduje miarowe i spokojne bicie serca!

Oceń
Dodaj komentarz
Lista komentarzy
Wszystkich:0

Brak komentarzy

Inne artykuły z tej kategorii