Jak zdobyć uprawnienia na wózek widłowy?

Brak komentarzy brak ocen

Aktualny rynek zabiega o pracowników z jak najlepszymi kwalifikacjami. Osoba, która ma więcej uprawnień, zapewne łatwiej znajdzie opłacalną ofertę pracy, z tej przyczyny tak istotne jest, aby się szkolić oraz rozwijać. Jeśli jesteś osobą pracującą na magazynie czy też w branży produkcyjnej i pragniesz poprawić swoją pozycję zawodową, przeczytaj nasz artykuł.

Dlaczego warto?

Jest to w szczególności podniesienie swoich kompetencji, które mogą pomóc nam znaleźć lepiej płatną pracę. Uprawnienia na wózki widłowe są długoterminowe, co oznacza, że możemy cieszyć się naszym dokumentem jeszcze wiele lat po ukończeniu kursu. Od zdającego nie wymaga się żadnych specjalnych umiejętności, a czas na uzyskanie uprawnień zwykle nie przekracza 7 dni. Dodatkowym atutem jest większa szansa na pozyskanie dobrej pracy za granicą, a to powiązane jest ze znaczącym wzrostem zarobków i podniesieniem standardu życia.

Jak zdobyć uprawnienia?

Uprawnieniami na wózki widłowe może chwalić się wyłącznie osoba, która przeszła kurs oraz zdała specjalny egzamin państwowy. Test składa się z praktyki i teorii. Na teorii testowani jesteśmy z wiedzy, jak zbudowany jest wózek widłowy, a na praktyce – czy potrafimy poprawnie jeździć wózkiem oraz go obsługiwać.

Aby móc podejść do egzaminu, musimy spełnić kilka prostych wymagań:

  • Ukończyć 18 lat
  • Posiadać pozwolenie pracodawcy
  • Zdobyć badanie lekarskie z opinią lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do pracy na wózku widłowym

Kategorie uprawnień

Mamy 3 rodzaje uprawnień, jakie określa Urząd Dozoru Technicznego.

  • IIIWJO pozwala na obsługę wózków jezdniowych podnośnikowych prowadzonych i zdalnie sterowanych.
  • IIWJO, jest to najpopularniejsza kategoria i uprawnia do obsługiwania wózków jezdniowych podnośnikowych z każdym napędem i bez restrykcji w wysokości podnoszenia oraz udźwigu.
  • IWJO zezwala na prowadzenie wózka o dowolnym napędzie oraz udźwigu, jak również wózki jezdniowe specjalizowane, gdzie możemy wyróżnić te o zmiennym wysięgu oraz te, które podnoszą nie tylko asortyment, ale również operatora.

Kategoria IWJO jest najwyższa i pozwala kierować wózkami z IWJO i IIWJO. W analogiczny sposób posiadacze IIWJO mogą poruszać się pojazdami z kategorii niżej.

Jakie są koszty zrobienia uprawnień?

Wydatek zależy od tego, czy przechodziliśmy wcześniejszy kurs, czy nie. Bez specjalnego szkolenia koszt egzaminu to 171.94 złote. Niemniej jednak większość osób decyduje się na przeszkolenie w czasie kursu, co kosztuje paręset złotych, zazwyczaj w przedziale od 300 do 1000.

Cena zależy od kategorii i konkretnych uprawnień na wózek widłowy. Wielu pracodawców oferuje, że pokryją koszt szkolenia czy też ich cześć, gdy będziemy u nich pracować, a nawet, jeśli musimy sfinansować całość na własną rękę, to i tak korzyści w dużej mierze przewyższają straty.

Dodaj komentarz
Lista komentarzy
Wszystkich:0

Brak komentarzy

Inne artykuły z tej kategorii