Jak wybrać najlepsze dywaniki samochodowe?

Komentarze:1 brak ocen

Dywaniki samochodowe to element wyposażenia auta, który często jest pomijany. Nie należy jednak zapominać o tym akcesorium, ponieważ po pewnym czasie wykładzina może stać się brudna i ciężka do wyczyszczenia. Warto zastanowić się nad wyborem jak najlepszego typu dywaników i cieszyć się pięknym wnętrzem samochodu przez wiele dni. Są one w końcu wizytówką właściciela auta i wiele mówią o jego schludności i elegancji!

 Dywaniki do auta – czynniki wyboru

Problemem kierowcy jest dobranie odpowiedniego rodzaju dywaników do swojego auta, aby w pełni spełniały swoje funkcje przez długi czas. Najistotniejszy jest ich rozmiar. Przesadnie długie modele stwarzają poważne niebezpieczeństwo zwijania się, utrudniając lub też nawet uniemożliwiając efektywne korzystanie z pedałów samochodu. To natomiast może spowodować zagrażające bezpieczeństwu sytuacje w ruchu drogowym, np. nazbyt późne zahamowanie oraz wpadnięcie w poślizg.

Identycznie ważna jest jakość materiału, z jakiego wykonany został dywanik samochodowy. Musi być on niebywale trwały, prosty w pielęgnacji, odporny na wilgoć i pobrudzenia, a także winien mieścić się w przystępnym przedziale cenowym.

Dywaniki samochodowe  – dobór tworzywa

Dobór dywaników samochodowych nie jest łatwym zadaniem. Należy zwrócić uwagę na kilka niezmiernie ważnych ich cech, np. czy odpowiednio pochłaniają wilgoć. To właśnie dzięki temu przez długi czas będą w sposób właściwy spełniały swoje zadania.

Z reguły wybór pada na:

  • dywaniki gumowe,
  • dywaniki welurowe.

Popularność dywaników gumowych jest szczególnie duża w okresie jesienno-zimowym. Wyśmienicie radzą sobie z wilgotnością oraz śniegiem wnoszonymi do samochodu. Te dywaniki samochodowe charakteryzują się wysokimi rantami, jakie chronią wykładzinę przed wydostaniem się z nich wody.

Poza tym są one niezwykle łatwe w czyszczeniu oraz montażu, a w następstwie tego niezwykle praktyczne. Jedyną ich wadą jest mało estetyczny wygląd i wydzielanie nieprzyjemnej woni w duszne dni. Ten kłopot nie dotyczy dywaników welurowych. Są one dużo przyjemniejsze dla oka i osiągalne w wielu wzorach i kolorach.

Jednak tego typu dywaniki koszmarnie sobie radzą z absorbowaniem wilgoci, a poza tym ciężko usunąć z nich wszystkie zabrudzenia i nieczystości. Należy wybierać jedynie takie, które cechują się dużą gęstością materiału.

Dbanie o dywaniki samochodowe

Gumowe dywaniki samochodowe nie sprawiają nazbyt wielu problemów w zakresie ich pielęgnacji. Proces czyszczenia jest niesłychanie prosty oraz szybki. Wystarczy po prostu użyć myjki ciśnieniowej bądź pospolitego węża ogrodowego, żeby usunąć z nich wszystkie nieczystości oraz zabrudzenia w postaci błota czy zacieków.

Nie wymagają wobec tego kosztownej oraz skomplikowanej konserwacji. Uprzednio należy jednak pozbyć się z dywaników kurzu, ziemi, piasku oraz pyłu. Do tego celu posłużyć może pospolita szczotka z długim włosiem, która dotrze do jakiegokolwiek zagłębienia i wyżłobienia.

Jeśli mowa o welurowych dywanikach, sprawa jest nieco trudniejsza. Ten rodzaj materiału chłonie wilgoć i zabrudzenia mocno wtapiają się w jego strukturę. Aby poprawnie o nie zadbać należy zakupić specjalne środki czyszczące, a pielęgnacja zajmie wiele więcej czasu. Odwdzięczą się one jednak pięknym wyglądem i dopełnią wnętrze samochodu, czego nie można powiedzieć o gumowych odpowiednikach. 

Dodaj komentarz
Lista komentarzy
Wszystkich:1

Bardzo przydatny artykuł, tym bardziej jak nie jest się za bardzo w temacie.

Oceń komentarz:
  • 0
  • 0

Bardzo przydatny artykuł, tym bardziej jak nie jest się za bardzo w temacie.

Inne artykuły z tej kategorii