Jak wybrać ekologiczne rozwiązania do ogrodu?

Brak komentarzy brak ocen

Zakładając ogród, możemy pozytywnie wpłynąć na środowisko oraz poprawę klimatu. Będąc już posiadaczem ogrodu, zawsze da się wprowadzić ulepszenia i modernizacje,  które pomogą nam zaoszczędzić wodę deszczową, troszczyć się o glebę oraz powietrze. Pamiętajmy o tym, że każda nasza decyzja, wywiera wpływ na otaczającą nas przyrodę, mikroklimat i komfort przebywania na świeżym powietrzu. Nasza codzienna aktywność  również rzutuje na kondycję środowiska naturalnego. Obecnie coraz częściej mamy do czynienia z kataklizmami klimatycznymi (powracające susze, tornada, powodzie itd.) więc eko zmiany w naszym obejściu mogą okazać się pomocne oraz stanowić wzór dla innych. Do wykorzystania jest wiele ekologicznych chwytów, dzięki którym np. zaoszczędzimy wodę.

Podstawowe informacje o oszczędzaniu wody w ogrodzie 

Przy projekcie dróg, chodników oraz wszelakich utwardzeń na naszej działce ważne jest, aby zadbać o właściwy współczynnik powierzchni biologicznie czynnej, by woda opadowa mogła swobodnie wsiąkać w grunt, zasilając zapasy wód gruntowych, a także swobodnie wyparowywać. Zbyt duża nawierzchnia utwardzona surowcami nieprzepuszczalnymi sprawi, że stracimy wodę opadową nieodwracalnie. Budujmy powierzchnie żwirowe, z kostki kamiennej, kamienia, drobnego tłucznia. Alternatywą może okazać się także betonowa płyta ażurowa, woda, przedostając się w jej szczeliny, wchłania się w głąb podłoża.

Idealnym rozwiązaniem będzie również zbieranie wody do zbiorników retencyjnych (specjalne do zakopywania pod ziemią, nie zabierają miejsca w ogrodzie – na ich budowę możemy również dostać dotacje), wszelkich beczek oraz pojemników, by służyła nam do podlewania trawnika, roślin dekoracyjnych i upraw warzywno-owocowych. Atrakcyjnym sposobem na dystrybuowanie wody deszczowej są także studnie chłonne, rozsączające wodę do warstwy gruntu przepuszczalnego.

Umieszczajmy w naszych ogródkach zbiorniki wodne, oczka, strumienie – zadbamy wówczas o mikroklimat dookoła naszego domu, równolegle gromadząc wodę deszczową, która powróci w ten sposób z powrotem do atmosfery. Przy okazji stworzymy dogodne środowisko dla ptaków. Stosując linie kroplujące do skrapiania roślin, zaoszczędzimy wodę, ponieważ są one tak wykonane, że wyrzucają porcjami tylko taką ilość wody, jakiej rośliny potrzebują.

Podstawowe informacje o nawozach ekologicznych 

Duża część gotowych nawozów i generalnie środków ochrony roślin wywołuje w przyszłości nieodwracalne straty w naszym ogrodzie – gleba po pewnym czasie jest wyjałowiona, a szkodliwe trucizny z nawozów spływają do wód gruntowych i rzek. Chcąc względnie ograniczyć pochłanianie chemii, możemy wykorzystywać naturalne, ekologiczne nawozy. W tym celu należałoby wybudować na działce własny kompostownik, w którym bez większego wysiłku stworzymy w pełni wartościowe pożywienie dla naszych upraw. Jeżeli jesteśmy w stanie wygospodarować niewielką powierzchnię na hodowlę warzyw czy owoców – hodujmy własne zbiory. Karmmy je biologicznym nawozem. Będziemy mieć nieco swoich warzyw i owoców, tym samym mniej do kupienia, ale bez wszechobecnej chemii i ulepszaczy.

Podstawowe informacje o sadzeniu roślin do ogrodu 

Na pewno znajdziemy wolne miejsce dla kilku roślin miododajnych i nektarodajnych – lawendy, wrzosu, maliny, kocimiętki, śnieguliczki białej, winobluszczu, a także irgi błyszczącej. Zwabione do nich pszczoły oraz trzmiele wyprodukują ogromne ilości miodu. Jeżeli pozwalają nam na to warunki, zdecydujmy się na łąkę kwietną, będącą siedliskiem gatunków pyłko -, nektaro - i miododajnych.

Podstawowe informacje o poprawie jakości powietrza 

Szanujmy powietrze, na pewno nie potrzebujemy w stałym użytku kosiarek, w szczególności tych spalinowych, niosących ogromne ilości zanieczyszczeń do atmosfery. Jeżeli jednak nie wystarczą nam urządzenia ręczne, wybierajmy odpowiedzialnie – może da się kupić kosiarkę spalinową, która mniej zatruwa środowisko. Można przecież wybrać kosiarkę akumulatorową albo z napędem na energię słoneczną. Nie palmy śmieci. Dbajmy o przyrodę, bo to wspólne dobro nas wszystkich.

Dodaj komentarz
Lista komentarzy
Wszystkich:0

Brak komentarzy

Inne artykuły z tej kategorii