Drzwi wejściowe - Jak wybrać bezpieczne i funkcjonalne drzwi wejściowe?

Brak komentarzy brak ocen

Drzwi wejściowe jako pierwszy wpływają na wrażenie gości. To niezwykle istotny element architektoniczny, który nadaje charakter całej bryle budynku. Powinny być dopasowane do stylistyki domu, ale także funkcjonalne. Jakie drzwi wejściowe wybrać i na co zwrócić uwagę podczas ich montażu? Czy komfortowe i zarazem bezpieczne drzwi frontowe muszą być drogie, aby służyły domownikom przez długie lata? Na te i wiele innych kwestii odpowiadamy w poniższym artykule.

Drzwi wejściowe – istotne wymiary

Żeby drzwi wejściowe były praktyczne i wygodne w codziennym użytkowaniu, ich szerokość nie powinna być mniejsza aniżeli 90 cm. To niezmiernie istotne, jeśli wśród lokatorów jest osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim bądź też planowane jest wnoszenie, bądź wynoszenie gabarytowych rzeczy.

Ergonomiczność drzwi jest w związku z tym najważniejsza też ze względów bezpieczeństwa. Mechanizm działania musi być pewny oraz systematycznie kontrolowany.

Jaki materiał będzie najlepszy?

Przeważnie wybierane drzwi zewnętrzne do domu lub lokalu mieszkalnego wykonane są z:

  • drewna,
  • stali,
  • PCV,
  • aluminium.

Drzwi zewnętrzne wykonane z drzewa przynależą do jednych z najdroższych, ale również bardzo trwałych. Do ich produkcji używa się sosnę, mahoń, dąb i meranti. Rama i ościeżnica wykonane są z klejonki drewnianej, natomiast skrzydło pokrywa się płytą wiórową, HGF czy też sklejką. Charakteryzują je nadzwyczaj porządne parametry cieplne.

Drzwi wykonane ze stali są najbardziej popularnym wyborem z uwagi na ich trwałość, odporność na uszkodzenia oraz atrakcyjne ceny. Ramę wykonuje się z drewna lub stali i pokrywa arkuszami blachy. Ich właściwości cieplne są trochę gorsze, gdyż ciężko jest je ocieplić.

Z kolei właściwe parametry cieplne posiadają drzwi wejściowe wykonane z PCW. Są bardzo popularne oraz relatywnie mniej kosztowne. Doskonale dopasowują się do bramy garażowej, okien czy zewnętrznych rolet.

Najdroższym typem drzwi są te wyprodukowane przy użyciu aluminium. Najczęściej można je spotkać w obiektach użyteczności publicznej. Jednak coraz częściej znajdują się w ofercie dla domów jednorodzinnych.

Drzwi wejściowe – jakie powinny być ich cechy?

Coraz częściej, w przypadku drzwi mówi się o ich funkcji energooszczędnej? Jak to właściwie wygląda w praktyce? Chodzi tutaj o współczynnik przenikania ciepła. Im jest on niższy, tym mniejsze straty ciepła będą uchodziły z wnętrza domu. Warto także zorientować się czym jest współczynnik RW wyrażony w decybelach, czyli informacja o izolacyjności akustycznej.

Sprzedawcy nie są w obowiązku informowania o tej kwestii, dlatego warto spytać o to samemu. Sprawa ta będzie szczególnie istotna dla osób, których dom znajduje się w hałaśliwej okolicy. Dobrze dobrane drzwi powinny także być wodoszczelne, muszą zabezpieczać przed działaniem na przykład deszczu. 

A co z bezpieczeństwem? Aby drzwi spełniały funkcję antywłamaniową, muszą być wyposażone w specjalne mechanizmy. Każdy z nas pragnie czuć się w swoim domu bezpiecznie. Nie oszczędzajmy zatem na tej kwestii.

Dodaj komentarz
Lista komentarzy
Wszystkich:0

Brak komentarzy

Inne artykuły z tej kategorii