Czy każdy musi usunąć ósemki?

Brak komentarzy brak ocen

Wielu z nas w pewnym momencie życia spotyka się z pytaniem: czy warto usunąć ósemki? Zęby mądrości są ostatnimi zębami, które pojawiają się w jamie ustnej, najczęściej między 17. a 25. rokiem życia. Ich obecność często sprawia kłopoty, a niejednokrotnie powoduje ból oraz powikłania. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tematyce usuwania ósemek oraz przedyskutujemy, kiedy warto rozważyć ten zabieg.

Ekstrakcja ósemek – kiedy jest niezbędna?

Zęby mądrości, zwane również ósemkami, rosną na samym końcu łuku zębowego. Często jest to miejsce o ograniczonej przestrzeni, co utrudnia prawidłowe wyrznięcie oraz ustawienie tych zębów. W wyniku tego ósemki mogą nie wyrżnąć w ogóle (zęby zatrzymane), wyrznięcie tylko częściowo (zęby półzatrzymane) lub ułożyć się pod nieprawidłowym kątem względem sąsiednich zębów.

Usuwanie ósemek nie jest konieczne w każdym przypadku. Warto jednak rozważyć tę opcję w sytuacjach, gdy:

  • ósemka jest źródłem powtarzających się infekcji, których nie można skutecznie leczyć innymi metodami;
  • zęby są uszkodzone przez próchnicę lub choroby przyzębia, które postępują pomimo odpowiedniego leczenia;
  • ósemka powoduje uczulenia, reakcje autoimmunologiczne lub inne problemy zdrowotne;
  • istnieje ryzyko powikłań wynikających z nieprawidłowego ustawienia zęba, takich jak ucisk na nerwy lub przemieszczenie sąsiednich zębów;
  • pacjent ma nieprawidłowy zgryz, który wymaga korekty ortodontycznej;
  • występują silne bóle w tej okolicy, a także bóle lub zawroty głowy.

Jak przebiega zabieg usuwania ósemek?

Zabieg usuwania ósemek jest wykonywany przez dentystę-chirurga w znieczuleniu miejscowym. W przypadku zębów zatrzymanych konieczne może być wykonanie niewielkiego nacięcia w dziąśle i przecięcie kości, aby uwolnić ząb. Po usunięciu ósemki rana jest zaszywana, a pacjent otrzymuje zalecenia dotyczące dbania o miejsce pooperacyjne oraz stosowania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Na usuwanie ósemek w Lublinie możesz umówić się w Gabinecie Medycznym Botanik.

Rekonwalescencja po zabiegu ekstrakcji ósemki

Proces gojenia się rany po usunięciu ósemki trwa zazwyczaj od kilku dni do dwóch tygodni. W tym czasie należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza dotyczących higieny jamy ustnej, unikać spożywania twardych i gorących pokarmów, stosować zimne okłady na policzek w celu zmniejszenia obrzęku, nie palić papierosów ani spożywać alkoholu, a także unikać intensywnego wysiłku fizycznego.

Dodaj komentarz
Lista komentarzy
Wszystkich:0

Brak komentarzy

Inne artykuły z tej kategorii