Co jest ważne przy zakupie czajnika?

Komentarze:1 brak ocen

Dobry czajnik to olbrzymia wygoda i oszczędność czasu, bowiem komu nie zależy, żeby woda na poranną kawę zagotowała się błyskawicznie. Czajnika nie używamy jedynie rano. Praktycznie korzystamy z niego w różnych porach dnia. Ważne jest, żeby działał sprawnie i długo nam służył. Poniższy artykuł poświęcony jest czajnikom i aspektom, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu.

Jakie czajniki znajdziemy na sklepowych półkach?

Jeśli rozważasz zakup czajnika, powinieneś zdawać sobie sprawę, że wybór nie będzie prosty. Producenci mają w swojej ofercie wiele urządzeń, które różnią się technologią, wyglądem.

Standardowe czajniki na kuchenkę gazową są produkowane z reguły ze stali i kolorowo ozdobione. Charakterystyczną ich cechą jest znany wszystkim gwizdek, wydający dźwięk, kiedy woda się gotuje. Pasują do każdego rodzaju wnętrz, w tym również do nowoczesnego. Rączkę mają umiejscowioną w górnej części i wykonaną z materiału chroniącego przed oparzeniem.

Droższe rozwiązania robione na wzór japoński, służące do bardziej ceremonialnego parzenia herbaty, wykonane są z żeliwa. Winduje to ich cenę, ale sprawia, że naczynie jest w stanie utrzymać temperaturę wody przez dłuższy czas.

Czajniki elektryczne, do grzania wody wykorzystują grzałki na prąd elektryczny. Przyspiesza to znacznie proces gotowania oraz nie wymaga użycia płomienia. Tworzywa sztuczne stosowane do produkcji takich czajników, wpływają na ich małą wagę oraz niską cenę. Zbiorniki czajników elektrycznych mają bardzo często miarkę informującą ile wody mieści się w środku. Producenci zaopatrują je w szereg zabezpieczeń w formie lampek ostrzegawczych, bądź blokad chroniących przed otwarciem. Wśród grupy czajników elektrycznych znaleźć można rozwiązania na kabel, bezprzewodowe, jak również takie z funkcjami pomocniczymi np. podtrzymywaniem wyznaczonej temperatury.

Ile wody mieści się w czajniku?

O tym, jak dużo wody będziemy potrzebować w czajniku, powinniśmy wiedzieć jeszcze przed zakupem. Nie ma sensu kupować zbyt dużego albo z kolei za małego dla naszej rodziny. Producenci zapewniają produkty przeważnie w przedziale od 0,4 l do ponad 3 l. Jeżeli mieszkasz sam i sporadycznie gotujesz wodę, wybierz jak najmniejszy rozmiar. Rodzina pięcioosobowa potrzebować będzie sprzętu o pojemności trochę mniejszej od 2 litrów. Kupno najmniejszego z możliwych urządzeń wpłynie na oszczędność energii potrzebnej do podgrzania wody.

Z jakie tworzywa wykonane są czajniki?

Surowce, z których produkuje się czajniki, to najczęściej stal nierdzewna, a w przypadku czajników na kuchenkę, żeliwo. Z kolei tworzywa sztuczne są wykorzystywane w produkcji czajników elektrycznych. Czasem spotkać można czajniki szklane albo ceramiczne. Jeżeli chodzi o właściwości użytkowe, wykorzystywane materiały nie wpływają w znacznym stopniu na użytkowanie.

Obecnie różnorodność czajników pozwala na dobranie ich do najbardziej wysublimowanego gustu. Czajnik może stać się praktyczną dekoracją. Designerskie kształty i materiały lub klasyczna i elegancka prostota, wpasują się w różne wystroje wnętrz, lub staną się integralną całością z innymi przedmiotami kuchennymi. Jak widać, kupno czajnika, tak prostego urządzenia, wymaga przygotowania i rozeznania na rynku, żeby każde przygotowanie ciepłego napoju było przyjemnym rytuałem.

Dodaj komentarz
Lista komentarzy
Wszystkich:1
Ania Michalska

Najgorsze są te czajniki elektryczne. Matko kochana jak one szybko się psują.

Oceń komentarz:
  • 0
  • 0

Najgorsze są te czajniki elektryczne. Matko kochana jak one szybko się psują.

Inne artykuły z tej kategorii