4 rodzaje badań USG, które warto wykonywać regularnie
Badanie USG wykonuje się dość często, gdyż pomaga ono ocenić i zdiagnozować większość struktur znajdujących się we wnętrzu ciała człowieka. W tym celu wykorzystuje się fale ultradźwiękowe. Metoda ta znana jest od bardzo dawna. Jej wykorzystanie jest całkowicie bezbolesne i nie wymaga pobytu w szpitalu. Co najważniejsze, badanie ultrasonograficzne można wielokrotnie powtarzać. Poniższy artykuł wyjaśnia wszystkie kwestie.
Badanie USG – kiedy warto je wykonać?
Badanie USG należy do grupy badań obrazowych. Jest niezwykle popularne i wykorzystywane w codziennej praktyce przez lekarzy już od 50 lat. Głowica USG tworzy fale ultradźwiękowe, które są absorbowane w komórki. W czasie badania na monitorze urządzenia powstaje się widok, na ogół czarno-biały. Samo badanie jest zupełnie bezboleśnie i co istotne niegroźne. Poza uprzednio opisanymi zastosowaniami USG stosuje się także jako wsparcie podczas biopsji lub w trakcie innych zabiegów.
Badanie USG jamy brzusznej i wskazania do ich wykonania
Badanie USG brzucha jest jednym z najczęściej stosowanych tego typu badań, ponieważ w jamie brzusznej jest wiele różnych, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania narządów. Dla odpowiedniego działania organizmu bardzo ważne jest zachowanie wątroby, nerek, żołądka jak i jelit w jak najlepszym stanie. W trakcie badania USG sprawdza się prawidłowe funkcjonowanie, wielkość, a także strukturę poszczególnych organów, stąd jest ono nieocenione w profilaktyce wszelkiego typów chorób. Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej nie jest wymagające, ponieważ należy nie jeść posiłków przez 6 do 12 godzin do momentu badania, w zależności od typu badania, a także wskazań lekarza.
Badać powinny się nie tylko starsze osoby, gdyż badania kontrolne powinny być przeprowadzane już od 20 roku życia i powtarzane co 3 lub 5 lat. Od 50 roku życia USG należy przeprowadzić chociaż raz do roku. Jeśli meczymy się z jakimś zwyrodnieniem w jamie brzusznej, to na pewno lekarz zleci wykonywać USG zdecydowanie, ale w momencie gdy nic nam nie dolega, to należy poświęcić godzinę raz na kilka lat i tym samym mieć pewność, że nasze zdrowie jest w porządku.
Systematyczne wykonywanie badań w gabinecie ginekologicznym
Cytologia i mammografia to bardzo ważne badania dla kobiet. Jest tak, ponieważ są podstawowym elementem profilaktyki antynowotworowej. USG piersi jest też bardzo ważne, dlatego, że jest często wykonywanym badaniem przez kobiety, zazwyczaj młodsze. Badanie to jest zazwyczaj zalecane przez specjalistów dla kobiet z piersiami mniejszego rozmiaru, które ciężko jest zbadać z użyciem mammografu. Badanie USG nie potrzebuje nadzwyczajnego przygotowania, chociaż jeśli jest taka możliwość, to zaleca się przeprowadzenie go w pierwszej części cyklu, z powodu na znikomą czułość piersi.
Kobiety, u których w najbliższej wystąpił nowotwór piersi, takie badanie powinno być pierwszy raz zrobione w wieku 20 lat i powtarzane co pół roku. Kiedy tego typu obciążenie nie występuje, diagnostykę piersi wystarczy robić chociaż raz na dwa lata. Z kolei badanie ginekologiczne warto wykonywać minimum co dwa lata. Tutaj warto dodać, że podczas jednej wizyty można zrobić zarówno cytologię oraz badania USG. Po ukończeniu 50 lat kobiety powinny zapisywać się na badania chociaż raz na rok.
Kiedy wykonuje się USG tarczycy?
USG tarczycy to badanie nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne. Do tego typu badania nie trzeba przygotowywać się w żaden szczególny sposób. Jeśli wcześniej wykonywaliśmy już diagnostykę poziomu hormonów tarczycy z krwi, na przykład TSH, należy takie wyniki zabrać ze sobą.
Wbrew panującej opinii, na okoliczność badania USG tarczycy, nie trzeba wcale być na czczo. Ultradźwięki wytwarzane przez aparat do USG są całkowicie bezpieczne, także dla osób starszych i kobiet w ciąży. Badanie wykonuje się w pozycji leżącej. Lekarz smaruje obszar szyi specjalnym żelem, a następnie przesuwa po tej okolicy głowicę i obserwuje obraz, który ukazuje się na monitorze. Badanie pozwala ocenić wielkość gruczołu oraz wykryć istotne zmiany, jak na przykład wole lub torbiele.
Lista komentarzy
Brak komentarzy