sty
30
2013

Lekcja miłości


Zastanawiając się nad walentynkowymi pracami, jakie możemy wykonać z Jasiem pomyślałam sobie, że możemy malować te wszystkie serca, ale co on z tego wyniesie? Co zrozumie? I wtedy przyszło mi do głowy, że zanim zaczniemy malować serca warto było by porozmawiać o miłości, czego symbolem jest serce. Ale jak tu wytłumaczyć małemu dziecku czym jest miłość?

Wtedy przypomniała mi się książka, którą kupiłam dawno temu i odłożyłam na półkę twierdząc, że przyda się dopiero za kilka lat. Książka ma tytuł “Rodzinne zabawy – ponad 100 gier zabaw i refleksji kształtujących cnoty i wartości”. Odszukałam w książce hasła miłość i to był strzał w dziesiątkę.

Kochać innych znaczy robić coś dla nich nie oczekując niczego w zamian.

Co możemy robić, aby  być kochanym?

– możemy odwiedzić chorego przyjaciela

– możemy pomóc naszym rodzicom

– możemy podarować swoją zabawkę dziecku, które nie ma czym się bawić.

Gdy to przeczytałam wpadł mi do głowy pomysł, jak w prosty sposób przekazać to dziecku. Przypomniała mi się nasza zabawa z okazji Wszystkich Świętych, gdzie naklejaliśmy na kartonową chmurkę wizerunki Świętych.

Wyszukałam zdjęć dzieci robiących dobre uczynki drugim (do ściągnięcia tutaj), znalazłam o wiele więcej przykładów niż w książce. Wydrukowałam je na papierze i wycięłam nożyczkami.

Opowiadałam Jasiowi co dzieje się na każdym obrazku i w jaki sposób dzieci okazują tam miłość. Później wycięłam duże serce  z czerwonego brystolu i napisałam na nim hasło: Kochać innych znaczy robić coś dla nich nie oczekując niczego w zamian.

zadając pytanie “co możemy robić, aby być kochanym?” podawałam Jasiowi kolejne obrazki, tłumacząc co się na nich dzieje: np: możemy odwiedzić chorego przyjaciela, możemy posprzątać zabawki, możemy pomóc mamie odkurzać, możemy podarować innemu dziecku zabawkę, możemy pomóc wstać koledze, który się przewrócił itd, itp. Jaś pięknie naklejał obrazki na serce.

A po skończonej zabawie co było dla mnie dużym zaskoczeniem (mimo, że Jaś ogólnie chętnie pomaga) z wielkim zapałem zaczął sprzątać flamastry i inne zabawki w pokoju, a potem pobiegł po odkurzacz! :)

    1 komentarz

  1. Magdziewajka pisze:

    http://www.youtube.com/watch?v=oZIg9S_V0Ts – a to tak tematycznie związana piosenka którą Wojtuś ostatnio w koło śpiewa :) :) :)

Dodaj swój komentarz