kwi
19
2014

Czytamy Pismo Święte. Ostatnia Wieczerza


Wspólne czytanie Pisma Świętego o uroczystym wjeździe  Jezusa do  Jerozolimy okazało się świetną zabawą… Więc zdecydowałam się kontynuuować zabawę. Dziś czytanie o ostatniej wieczerzy.

Przygotowałam teksty Pisma Świętego: Łk 22, 7-13;  Mk 3, 16-18  i Mk 14, 22-24 i 26

Wspólnie z Jasiem zbudowaliśmy Jerozolimę z drewnianych klocków (wykorzystaliśmy mały dywanik z ulicami, wokół którego zbudowaliśmy obronne mury). Przygotowałam pana z dzbanem (drewniany ludzik i aromat do ciasta), 11 apostołów (celowo 11, gdyż negatywna postać Judasza mogłaby skupić Jasia całą uwagę, gdyby dzieci pytały o Judasza można powiedzieć, że w którymś momencie wyszedł), Jezusa, ogród oliwny (zielona kartka papieru i kilka drewnianych drzewek) i wieczernik (drewniane pudełko i stół – u nas podłużny klocek z ‘brązowych schodów’). Dodatkowo przygotowałam biały obrus (kawałek białego materiału, pasujący rozmiarem do stołu – klocka), kielich – u nas drewniany kieliszek na jajko, patena i chleb – drewniane kółko i mały krakers, dwa świeczniki ze świeczkami – małe świeczki tortowe i drewniane szpulki od nici jako świeczniki – nadają się też odwrócone klocki lego) i krzyż.

Gdy już wszystko było przygotowane, zaczęłam czytać Łk 22, 7-13.

Jezus rozmawiał  z dwoma  apostołami, którzy ruszyli za panem z dzbanem.

Weszli do wieczernika i zaczęli przygotowania. Podałam Jasiowi obrus, kielich i patene z  chlebem, które odpowiednio poukładał na stole.

Później Jaś wprowadził Pana  Jezusa, ja czytałam imiona apostołów z Mk 3, 16-18 a Jaś pokolei układał apostołów wokół  stołu.

Zaczęłam czytać Mk 22-24. Przyłożyłam do figurki Jezusa patenę z chlebem, tak jakby ją trzymał w dłoniach i  czytałam “Bierzcei, to jtest Ciało moje”. To samo z kielichem “To jest moja Krew  Przymierza, która za wielu będzie wylana”.

Czy gdzieś już to słyszałeś?

Mk 14, 26. “Po odśpiewaniu hymnu wyszli w stronę  Góry Oliwnej”.

Jaś wyprowadził Jezusa i uczniów do Ogrodu  Oliwnego.

Małym dzieciom nie czytamy tekstów biblijnych o męce Jezua oraz  nie opowiadamy o niej z detalami, bo mogło by to w nich wywołać  strach. Na tym etapie wydaje mi się,  że wystarczy tyle:

Wiemy, że Jezus oddał życie za swoje owce,  umierając za nie (kładziemy krzyż na stół w Wieczerniku). Wiemy też, że zmartwychwstał i teraz ma życie , które nigdy się nie skończy (kładziemy na stół w Wieczerniku świeczniki  i zapalamy świece).

Czy gdzieś już to widziałeś?

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz