sty
27
2015

Chodzenie po elipsie. Montessori


Nakleiłam na podłodze taśmę malarską tak, by utworzyła dużą elipsę. Włączyłam muzykę i pokazałam dzieciom jak prawidłowo ustawiać stopę  i chodzić po elipsie.
Jest to ćwiczenie proponowane przez Marię Montessori , które ma na celu kształcenie równowagi dziecka oraz doskonalenie chodzenia.

Ćwiczenie polega na tym by dziecko chodziło po narysowanej (lub naklejonej) linii w kształcie elipsy , stawiając na niej całą stopę (palce i pięta muszą znajdować się na linii).  By to się udało, dziecko musi włożyć wysiłek utrzymywania równowagi.

Gdy dziecko dobrze sobie radzi z tym ćwiczeniem, można przejść do kolejnego etapu, czyli stawiania stopy w taki sposób, by pięta stopy z przodu dotykała palców stopy, która jest z tyłu.

Kolejną modyfikacją ćwiczenia jest chodzenie z chorągiewką w ręce. Jeśli dziecko nie będzie  prawidłowo trzymać jej w górze, chorągiewka będzie opadać… Musi być więc skupione na kontroli nad stopami oraz ramieniem.

Następny krok to chodzenie ze szklanką wypełnioną prawie po brzegi płynem. Dziecko musi chodzić bardzo ostrożnie, tak żeby nic się nie wylało.

Dzieci mogą chodzić też trzymając w dłoniach dzwonki i pilnując, żeby nie wydały z siebie ani jednego dźwięku.

U  nas to wygląda tak, że Jaś stara się stawiać stopy na linii (chodzenie tip-topami jest jeszcze trochę trudne), a Marysia biega po prostu za Jasiem… :) Tak czy siak, to ćwiczenie sprawia dzieciom dużo  frajdy,  zwłaszcza jeśli robimy to przy muzyce…

Natomiast kiedy próbowałam Jasia namówić na chodzenie z kubkiem pełnym wody… to wszystko wypił, zanim obszedł całą elipsę.. .:) No nic, może  następnym razem…

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz